Email - lauridag@gmail.com
Facebook - https://www.facebook.com/lauridag
Lauri-Dag Tüür – Waves Of Silent Whispers (2022)
Juunikuus avalikkusele usaldatud Lauri-Dag Tüüri teine kauamängiv kätkeb endas Tüüri täit paletti ega tee suuremat saladust looja eeskujudest. Loodushelid, pikad pehmed sündikosed, rõhutatult meloodilised kitarrisoolod, eikusagilt esilekerkivad elektroonikaarpedžod… Ei saaks kuulajale ette heita, kui ta peaks „Waves of Silent Whispersit” hetkeks kõrvalt kuuldes kas mõneks David Gilmouri projektiks või siis Richard Skeltoni või Nils Frahmi järgmiseks märkimisväärseks väljalaskeks. Kuid see ei mõju mingit moodi tühipalja eeskujude jäljendamisena. Tüür ajab siin südamerahus oma rida, ta laseb muusikal rääkida enda eest ja kutsub ühele kolmveerandtunnisele meditatsioonile, mis jõuab käia ära nii neoklassika minimalistlikes tekstuurirohketes nurgatagustes kui ka progeroki kirevamalt kärisevates kõrgustes. Kel kõrvad on kuulda, see kuulgu.
Ausalt öeldes on üllatav, et Lauri-Dag Tüür on Eestis siiski võrdlemisi vähetuntud sooloartist. Päris vastuvoolu ujujaks ei tihkaks teda nimetada – Tüür nimelt ei otsi kohalikust skeenest vastandusi. Üldse kogu see skeeneteema ei näi teda köitvat, rääkimata siis oma materjali turundamisest või muidu publiku otsimisest. Filmi- ja teatrimuusikaga on ta oma tugeva firmamärgi juba loonud ja kui kedagi tõmbab uudishimu rohkem avastama, leiab Tüüri muusika ühel või teisel kujul kindlasti üles. Ja see, kellel õnnestub teda elavas esituses näha ja kuulda, jääb kogetut veel pikaks ajaks mõnuga meenutama. Kahju, et neid võimalusi sagedamini ette ei juhtu. Ja kahju, et Tüüri teist albumit pole füüsilisel kujul välja antud. Materjal kindlasti väärib seda.
Oliver Berghttps://www.muurileht.ee/lauri-dag-tuur-waves-of-silent-whispers-2022/
***** LAURI-DAG TÜÜR – WAVES OF SILENT WHISPERS (SELF-RELEASED – 2022)
Tüür’s sonic imagery can be called as ‘volatile ambient’ where the compositions express different moods and intensity and refraining from linear approach. In the title track “Waves Of Silent Whispers”, first there is a thin, long line as an expression of utter minimalism. It could be the horizon where calm sea and blue sky come together. Then a moderate breeze emerges, assisted by droning sounds and solo by a lonesome guitar player. After sinking into refreshing waves, a flock of robotic seagulls piloting over the shores of beloved Hiiumaa herald stormier times, where bold bass and flashing synths are showing the way out from the meditative zone.
“Fading Into Bright Green” commences with a birdwatcher theme, with little chirping creatures hording the seaside. Then a complex arrangement of various instruments brings ahead semi-ambient track, suddenly joined by a rock band on tour. As expected, “Deep Dive” goes on underwater sightseeing with kaleidoscopic melodies amplified by organ sounds, for a holy and festive atmosphere. Darker textures arrive when an object arching over the seabed looks like Captain Nemo’s cathedral, being in fact a centuries-old shipwreck, to which a long guitar solo is playing hallelujah.
https://terminal313.net/2023/01/lauri-dag-tuur-waves-of-silent-whispers.htmlLauri-Dag Tüür - Waves Of Silent Whispers
Lauri-Dag Tüür appeared on my previous blog in 2020 with what I believe was his debut album, and he’s gotten better since. This album clocks in at a bit over 40 minutes, and it’s one of the better examples of Kosmische Musik I’ve heard in some time done by a modern composer. The album is spacious and roomy, and takes a leisurely pace winding and unwinding while it travels around the universe, reminding me of artists like the late Klaus Schulze, Robert Rich, and in parts, fellow Estonian Sven Grünberg and his project, Mess.
Rudy Carrera
https://musicyouneedtohear.com/lauri-dag-tuur-waves-of-silent-whispers/?fbclid=IwAR37n7tfTy4C2rb0WRVbFYZCX6uwm3_Z4qToDdt0qKbaduU3fAnjFX5yeQ0
Igale unarussejäänud hoonele oma kunstnik, palun!
On laupäeva õhtu ja ma sõidan kontserdile. Tavaline. Aga midagi on ometi teisiti. Ma sõidan Laukale.
Millal ma viimati üldse Laukal käisin? Vist umbes 25 aastat tagasi. Siis, kui siin oli veel bensiinijaam ja teeäärses putkavaremes pood. Natuke olen pabinas, kas ikka leian õige koha üles. Aga seda mõtet ei pea pikalt mõtlema, sest kohe olengi kohal.
“Ega see maja nüüd ilus küll ei ole,” mõtlen. Aga see pole ju tähtis. Tähtis on see, mis seal sees hakkab saama. Ma olen eriliselt elevil, sest mul on meeles Lauri-Dag Tüüri sõnad kontserditutvustusest: “Muusika aitab kirjeldada maailma, millega ma aeg-ajalt justkui mingi kontakti saavutan. See on üks avaram maailm, mis avab ennast hetkedel, mil näen enda ümber imet.”
Ma pole tema kontserdil kunagi varem käinud, aga ma olen millegipärast kindel, et ta oskab mind sinna maailma viia ja ma tahaks väga seda näha. Mu ootused on väga kõrged, kui ma selle vana, täiesti suvalise kuivatihoone uksest sisse astun.
Ja ma ei pea pettuma.
Tüüri muusika ja Kivi videoinstallatsioon koos ümbritseva ruumiga tõstavad kõigest igapäevasest kõrgemale ja viivad täiesti teise olemise laadi. Telliskiviseintele projitseeritud merelained ja tuules õõtsuvad puud koos müstilise elektroonilise muusikaga tekitavad tunde, nagu hõljuks kosmoses. Või pigem mingis soojemas ja mõnusamas kohas.
Täielikust varvastega maast lahti laskmise tundest puudub vaid kiik, milles oleks tahtnud selle kõige saatel loksuda.
Vabalt võib olla, et kontsert oleks esile pääsenud ka mõnes tavalisemas paigas. Vabalt võib olla, aga mul on hea meel, et see viidi just sinna.
Mul on hea meel, et ma sain üle 25 aasta minna jälle Laukale. Ja mul on hea meel, et see vana kuivati leidis üheks päevaks uue sisu ega pidanud nukralt tee kõrval ootama, mis temast saab.
Kui ma midagi veel sooviks, siis ainult seda, et iga unustusehõlma vajunud hoone leiaks kellegi, kes oskaks teda kunstiga täita.
Piret Eesmaa
http://www.hiiuleht.ee/2020/08/igale-unarussejaanud-hoonele-oma-kunstnik-palun/
Suvemuusikast Hiiumaal: IX Pühalepa muusikafestival
Laupäeva hilisõhtul pakkus Lauka kultuuriveskis muusikalist vaatemängu Lauri-Dag Tüür (1981, lõpetanud muusikaakadeemias elektronmuusika ja kompositsiooni eriala, loonud teatri- ja filmimuusikat, mänginud kitarri bändides). Õieti võiks elektroonilist kõlavoogu, videopilti ja autori kitarrisoolosid ühendavat kooslust nimetada audiovisuaalseks nägemuseks või lausa tähendamissõnaks. Ekraanil kulgesid unenäoliseks võõritatud mustvalged maismaa- ja meremaastikud, virvendas ürgelement vesi, pärilikkusaine ahel ning eri informatsiooni kandvate vöötkoodide triibustikud. Pildivoogu valitses liikumine. Otsekui sügavikust võrsuvatele tugihelidele toetudes kasvasid minimalistlikest kitarrisoolodest välja ohutunnet tekitavad, kõrgpunktides halastamatult – või saatusliku kiretusega – pulseerivad kõlamassiivid. Sümbolikeelest ja muusikast aimus eksistentsiaalset ängi või vähemalt imestust: mis on maastike „taga“ ja kes on koodi autor? Kahtlane, kas ka Lauka küla elanikud ja muu publik seda just nii tajus, aga kohavaim – vana viljakuivati, avatud uksest sisse hoovamas Hiiumaa lõhnav suvehämarik – juhtis kujutluse Suure Saladuse poole küll.
Evi Arujärv
https://sirp.ee/s1-artiklid/c5-muusika/suvemuusikast-hiiumaal-ix-puhalepa-muusikafestival/
UUS EESTI BIIT - Lauri-Dag Tüür
Oled öelnud, et sinu jaoks on muusikas oluline pikema vormi loomine, mis haaraks kuulaja kaasa ega laseks teda lahti enne lõppu. Mida sa oma loominguga kuulajale lood ja mida sa tahad sellega edasi anda?
Muusika aitab kirjeldada maailma, millega ma aeg-ajalt justkui mingi kontakti saavutan. See on üks avaram maailm, mis avab ennast hetkedel, mil näen enda ümber imet. Mul puudub oskus anda seda edasi sõnadega, seetõttu on minu väljendusvahendiks muusika. Pikem vorm annab võimaluse sellesse abstraktset laadi kohta sügavamale sisse minna.
Kuidas „Polar Night Jet” sündis ja mis lugu see jutustab
„Polar Night Jet” sündis suuresti kümme aastat tagasi. „Arcus Cloud” oli esimene lugu, mille tegin pärast bänditegevuse lõpetamist. Mäletan, et olin ühel sügisel paar nädalat üksi Hiiumaal ja randades jalutades hakkas kujunema üks sügistormidest kantud vorm. Seda oli vaja hakata helidesse tõlkima. „Polar Night Jeti” algimpulsiks oli aga näiteks Gaspar Noé „Ootamatu tühjus”, mis just siis kinno jõudis. Kui hakkasin panema kokku plaati värskemast materjalist, siis avastasin, et kahest varasemast ja ühest natuke uuemast loost („Metamorphosis”) moodustub hea tervik ja esmalt oleks vaja see albumiks vormistada. Ma ei tahaks hakata kuidagi sõnastama, millest see lugu jutustab. Esiteks põhjusel, et ma ei oska, ja teiseks ma arvan, et oma isikliku narratiivi loob iga kuulaja endale ise ning minu muusika aitab tal sellesse sisse minna. Mulle on alati tundunud, et muusika on kuulaja oma. Arvan, et olulisem sellest, mida mina mõelnud olen, on see, kuhu muusika kuulaja viib.
Mis sulle „Ootamatu tühjuse” puhul mõjus? Mis teised linateosed on sind pildikeele või muusikaga köitnud?
Mulle toimis selle atmosfäär. Mäletan, et olin mitu päeva selle filmi mõju all. Värskematest elamustest meenub Andrei Zvjagintsevi „Leviaatan”. Samuti Ben Riversi ja Ben Russelli „Loits pimeduse peletamiseks”. Selle filmi puhul meeldis mulle väga julge vormilahendus. See on miski, mis mind ka muusikas väga huvitab. See, et sa jõuad kuhugi, kuhu sa ei oleks osanud ette kujutada.
Kuigi plaadi lood on valminud kümme aastat tagasi, mõjub see ometi ajakohaselt. Mil määral sa muusika loomisel zeitgeist’ist lähtud?
Ega ei lähtu. Teadlikult vähemalt mitte. Mul tekkis lapsena harjumus elada rohkem oma väljamõeldud kui pärismaailmas ja võib-olla seetõttu ei tundnud ma erilist vajadust kollektiiviga suhestuda. Ma justkui jälgiks ühiskonda kõrvalt, mitte ei ole osa sellest. Kohalolekut tunnen siis, kui olen üksi looduses. Kui muusikatrendidest rääkida, siis poolnaljaga võin öelda, et paar kuud tagasi sattusin nägema rahvusvahelist plaadimüügi edetabelit ja avastasin, et esikohtadel olijate nimesid nägin esimest korda.
Kas sulle tundub, et su looming on nende aastate jooksul muutunud?
2014. aastal andsid sa Plektrumi festivalil metsakontserdi, kus kasutasid ka metsahelisid. „Polar Night Jet” viitab samuti suhtele loodusega. Mil määral loodus praegu su muusikat dikteerib?
Ma ei ütleks, et loodus dikteerib mu muusikat, aga looduses viibides tunnetan selgemalt oma kohta maailmas. Oluline eristub paremini ebaolulisest. See loob hea pinnase loometegevuseks. Linnakeskkonnas kipun ma enda jaoks natuke kaotsi minema ja inspireeritud seisundi saavutamine on keerulisem.
Sa oled loonud muusikat ka filmidele, sarjadele, dokfilmidele, näitustele ja teatrietendustele. Mille järgi sa tavaliselt otsustad, mis töid sa vastu võtad?
Tuleb tunnistada, et ma ei ole pidanud eriti töid ära ütlema. Ju siis on pakutud parajas koguses ja huvitavaid asju. Mul on ühtlasi vedanud, et olen sattunud tegema koostööd inimestega, kes on mind usaldanud ja andnud tihtipeale täieliku loomevabaduse. Selle eest olen ma neile väga tänulik.
Sa mainisid, et sinu jaoks on oluline, kuhu su muusika kuulaja viib. Kas sulle endale meenub mõni kontsert või helitöö, mis on tekitanud täiesti omamoodi maailma?
Iga kontsert tekitab ilmselt mingi oma maailma. Iseasi on see, kui palju see maailm konkreetset kuulajat kõnetab. Esimesena meenub aastal 2009 toimunud Arild Anderseni trio kontsert Mustpeade majas. See oli vapustava energiaga ja on seetõttu väga eredalt meelde jäänud.
Mariliis Mõttus
https://www.muurileht.ee/uus-eesti-biit-lauri-dag-tuur/
A Miscellany Of Tasteful Music
Lauri-Dag Tüür is a composer from Estonia, a country whom I have a deep love for and who have given presented two equally fine composers whom I admire (Arvo Pärt and Erkki-Sven Tüür).
Lauri-Dag’s work compares favorably to these legends, as Polar Night Jet reminds me of works by a more freeform Popol Vuh, Paul Schütze or Steve Roach, yet with an aura of a field recording about it. The percussion work is very engaging, so ambient it isn’t – it hooked me about 5 minutes into the release.
According to the composer, the three pieces should be perceived as one symphony. I concur. Everything flows together naturally. One of the best albums I’ve heard in a while.
https://amiscellany.info/2020/05/07/music-lauri-dag-tuur-polar-night-jet/
TERMINAL 313
Appearances could be deceptive. A Bandcamp release with three long tracks of about 45 minutes in total and abstract photo artwork by Hannes Unt, “Polar Night Jet” looks like another journey in the fields of ambient. It’s confirmed by the first tones of the opener “Arcus Cloud”, when gleaming sound crystals are droning at sub-zero temperatures and illuminating the way to textures familiar to fans of the Estonian electronics guru Sven Grünberg. But the calmness is deceptive too, when a flock of distracted ravens abandon their positions to seek cover from fast-approaching whirlwind. Train-like percussion appears with didgeridoo and mouth harp effects, before returning to the placidity of the beginning.
The second tune “Polar Night Jet” arrives in a similarly pensive manner, when a melancholic guitar player is slowly passing an abandoned gas station at Madrugada Eterna. The scenery is distorted with hydraulic rhythms emerging from the ambush, turning the title track into a nasty churn. For a while abruptly barred by a commemorative wall of lost souls, dancing to oblivion resumes in the haze of Frankfurt’s late EBM and trance temple Dorian Gray. The first half of “Metamorphosis” is an experimental challenge with crawling drones, shredded rhythms and voice effects straight from a nightmare factory. The rest commences with a renegade view on symphonic orchestra, an array of instruments exposed to a dark ambient mindset, before the rule of avian wildlife is introduced.
Lauri-Dag Tüür is an Estonian composer and musician, remarkably a graduate in the field of electronic music and composition at the Estonian Academy of Music. He has played guitar in the Estonian groups Loom, Luarvik Luarvik and Melmachas, and performed live since 2010. He has written scores for several films and stage plays. “Polar Night Jet” is his first album and in a way it starts from ‘the beginning’, as the tracks were written about ten years ago. For sure a very promising start with a wealth of expressive sounds.
https://terminal313.net/2020/05/lauri-dag-tuur-polar-night-jet-self-released-2020.htmlValged täpid mustas öös
Lauri-Dag Tüür tõi välja kaheksa aasta vältel kogutud teosed ja uudisloome,millest ainult üks teema oli varem kõlanud teatris.
https://www.sirp.ee/s1-artiklid/c5-muusika/valged-tapid-mustas-oos/
Aktiivsed unenäod Kumu galeriides
Suure unistajana on Lauri-Dag Tüüri eesmärk viia kuulaja endaga kaasa teistesse reaalsustessening see õnnestus ka seekord igati.
https://www.sirp.ee/s1-artiklid/c5-muusika/aktiivsed-unenaod-kumu-galeriides/